Archive for Bez kategorii

II wojna światowa na Bornholmie

Bornholm mimo niezwykle strategicznego położenia w rejonie basenu Morza Bałtyckiego w czasie II wojny światowej był zasadniczo spokojnym miejscem, które omijały poważniejsze walki. 10 kwietnia 1940 roku wraz z atakiem wojsk niemieckich na danie i Norwegię, wkroczyli oni na wyspę. Bardzo szybko przystąpili do budowy instalacji wojennych. Prawdopodobnie wybudowano tam stanowisko do obserwacji prób rakiet V1 i V2 wystrzeliwanych z ośrodka w Peenemünde. Read the rest of this entry »

Komentarze

Wędkarstwo na Bornholmie

Wędkarstwo na Bornholmie należy do jednych z najczęściej uprawianych sportów, hobby. Warunki panujące wokół wyspy są idealne dla wędkarzy. Można łowić ryby zarówno z  nadbrzeża jak i z wynajętych statków. Bardzo ważna informację jest to, iż wszystkie osoby w przedziale wiekowym 18-67 lat muszą posiadać duńska kartę wędkarską. Jest ona do nabycia w agencjach turystycznych i można wybrać pomiędzy całorocznym, tygodniowym lub jednodniowym pozwoleniem. Taka karta wędkarska jest dokumentem imiennym i zawsze powinniśmy w czasie połowów posiadać ją przy sobie, gdyż za jej brak grożą wysokie kary.  Read the rest of this entry »

Komentarze

Plaże na Bornholmie

Choć Bornholm kojarzyć nam się może z wieloma trasami rowerowymi, których jest przeszło dwieście kilometrów, a także licznymi terenami zielonymi, to także na wyspie występują bardzo piękne plaże. Ich ogólny wygląd oraz wodę w Bałtyku można porównać do typowych warunków, jakie panują na polskim wybrzeżu. Można w wielu miejscach spotkać bardzo piękny biały piasek, wody są przezroczyste i czasem nawet cieplejsze niż u polskich brzegów, aczkolwiek w wielu miejscach również można spotkać glony oraz mulaste wybrzeże. Read the rest of this entry »

Komentarze

Bornholm – związki z Polską

Bornholm to wyspa, która z racji całkiem niedużej odległości od Polski musiała być w pewien sposób związana z naszym narodem. Już w czasie wojny trzynastoletniej, kiedy to Dania stanęła po stronie Zakonu Krzyżackiego, pod Bornholmem doszło do bitwy morskiej z nocy 14 na 15 sierpnia 1457 roku. Wzięły w niej udział trzy polskie okręty, które zaatakowały duży konwój duńskich i inflanckich okrętów wiozących posiłki do Prus. Całkowite zaskoczenie i lepsza zwrotność polskich jednostek doprowadziła do rozbicia konwoju oraz zatopienia jednego z wrogich okrętów. Straty po stronie polskiej były kilkunastokrotnie mniejsze niż zadane wrogim wojskom. Read the rest of this entry »

Komentarze